Etapy pielęgnacji twarzy: kolejność nakładania kosmetyków

Czy kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie? Odpowiedź brzmi: tak! Dowiedz się, dlaczego i jak powinny wyglądać poszczególne etapy pielęgnacji twarzy.

Dlaczego odpowiednia kolejność w wieloetapowej pielęgnacji twarzy jest ważna

Tylko niewielka ilość składników aktywnych zawartych w produktach do pielęgnacji jest w stanie faktycznie przeniknąć w głąb skóry. Dlatego, jeśli kosmetyki nie są stosowane we właściwej kolejności, często nie przynoszą zadowalających efektów. To samo może wydarzyć się, jeśli notorycznie będziemy pomijać niektóre etapy pielęgnacji, np. oczyszczanie – zaaplikowane serum lub krem mogą nie zadziałać na maksimum swoich możliwości.  

W jakiej kolejności nakładać kosmetyki na twarz?

Etapy pielęgnacji twarzy

Podstawowe etapy codziennej pielęgnacji skóry to oczyszczanie twarzy, nawilżanie oraz ochrona przeciwsłoneczna. Jako kosmetolog nie polecam ich omijać. Natomiast pozostałe kroki pielęgnacyjne, które wymieniam poniżej, stanowią ich uzupełnienie i powinny być dostosowane do potrzeb Twojej skóry. 

Krok 1: oczyszczanie

Pierwszym krokiem w pielęgnacji skóry zawsze powinno być oczyszczanie z pozostałości makijażu, potu, bakterii i innych zanieczyszczeń, które mogą gromadzić się w ciągu dnia. Oczyszczanie twarzy przygotowuje również skórę do odpowiedniego wchłaniania kolejnych produktów.  Zobacz także, jakich błędów w oczyszczaniu skóry unikać.

Krok 2: peeling

To etap, który nie musi być obecny w codziennej pielęgnacji twarzy, ale w przypadku skóry tłustej lub problematycznej czasem zaleca się go wykonywać nawet kilka razy w tygodniu. Posiadaczki cery normalnej lub suchej mogą z kolei ograniczyć częstotliwość zabiegów do jednego lub dwóch razy na tydzień. 

Krok 3: tonizowanie

Stosowanie toniku pomaga przywrócić naturalną równowagę pH skóry, jednak obecne na rynku żele czy pianki oczyszczające także to robią, więc ten krok nie jest niezbędny. Tonik może być jednak pomocny przy skórach ekstremalnie suchych. W takich przypadkach pomocny będzie tonik zawierający substancje nawilżające i najlepiej taki w atomizerze, aby móc rozpylić go na twarzy bez pocierania skóry płatkami.

Krok 4: serum

Serum to preparat o lekkiej konsystencji, bogaty w składniki aktywne, które wnikają głęboko w skórę. Stąd też powinno się go nakładać na wczesnych etapach rutyny pielęgnacyjnej. Niektóre z nich można stosować codziennie, rano i wieczorem, a niektóre, np. zawierające retinoidy, najlepiej tylko przed pójściem spać, zaś w niektórych przypadkach jedynie raz na kilka dni. 

Krok 5: krem pod oczy

Delikatna skóra wokół oczu wymaga specjalnej pielęgnacji – zwykły krem do twarzy nie zawsze wystarcza, więc warto uzupełnić go o krem pod oczy. Ten etap najlepiej powtarzać dwa razy dziennie: rano i wieczorem.

Krok 6: krem nawilżający

Nawilżanie to jeden z najważniejszych etapów pielęgnacji twarzy. Krem pomaga zatrzymywać w skórze składniki z nałożonych wcześniej produktów, nawilżać i tworzyć rodzaj bariery ochronnej.  

Krok 7: ochrona przeciwsłoneczna 

Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna pomaga zapobiegać fotouszkodzeniom i przedwczesnemu starzeniu się skóry. Warto ją stosować nie tylko latem, ale przez cały rok, gdy spędzamy czas na świeżym powietrzu. Niestety kremy nawilżające często posiadają niewystarczający filtr SPF, więc szczególnie w słoneczne dni dobrze jest nałożyć dodatkowy preparat chroniący przed działaniem słońca. 

Pamiętaj, że kosmetyki, których używasz na poszczególnych etapach powinny być dopasowane do aktualnych problemów Twojej skóry. Wsłuchuj się więc w jej potrzeby, a najlepiej co jakiś czas skonsultuj z dobrym kosmetologiem.

Shopping Cart
Scroll to Top