6 najczęstszych błędów w pielęgnacji skóry 

Starasz się dbać o skórę, ale mimo to nie jesteś zadowolona z jej stanu? Oto sześć błędów w pielęgnacji, które jako kosmetolog spotykam najczęściej. Sprawdź, czy przypadkiem ich nie popełniasz. 

1. Nieznajomość swojego typu skóry

Każdy typ skóry wymaga innej pielęgnacji. Krem, który sprawdza się u koleżanki, niekoniecznie zdziała cuda również u nas, a może nawet zaszkodzić. Przykładowo, stosowanie silnych preparatów nawilżających na skórze tłustej może zatykać pory, a używanie na skórze suchej toników na bazie kwasów – podrażnić. Aby dokładnie określić typ skóry, najlepiej umówić się na wizytę u kosmetologa, który dokona diagnozy przy pomocy profesjonalnej aparatury.

2. Pomijanie ochrony przeciwsłonecznej

To jeden z najczęstszych błędów w pielęgnacji skóry. Kosmetyki z filtrem SPF powinny nam towarzyszyć nie tylko na plaży, ale przez większość dni w roku, które spędzamy choć częściowo na zewnątrz – nawet zimą. Stosowanie codziennej ochrony przeciwsłonecznej ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania przebarwieniom i przedwczesnemu starzeniu się (o nowotworach skóry nie wspominając).  

Bez dodatkowej osłony, słońce może również wpływać na niektóre składniki aktywne znajdujące się w kosmetykach, które stosujemy, wywołując podrażnienia, opuchliznę itp. Przykładowo, w przypadku regularnego aplikowania retinoidów, nierzadko powodujących łuszczenie skóry, ochrona przeciwsłoneczna jest wręcz obligatoryjna, aby zminimalizować skutki uboczne. 

3. Nadmierne złuszczanie lub pomijanie zabiegów peelingujących

Stosowanie peelingów pomaga usunąć martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia, które wnikają w pory. Bez ich regularnego wykonywania twarz wydaje się bardziej szara i zmęczona, makijaż gorzej na niej wygląda, a do tego mogą doskwierać nam wypryski. Jednak, jak we wszystkim, najważniejszy jest umiar. Zabiegi złuszczające powinno się wykonywać 1-2 razy w tygodniu i dostosować ich rodzaj do potrzeb skóry – przykładowo, skórze suchej mogą zaszkodzić peelingi drobnoziarniste, a chemiczne nie zawsze będą wystarczające dla skóry tłustej. I tak jak pomijanie peelingów pozbawia skórę blasku, tak zbyt częste lub intensywne zabiegi mogą prowadzić do podrażnień i uszkodzenia jej bariery ochronnej, a także przesuszenia.

4. Niekonsekwencja w pielęgnacji skóry

Chodzenie spać bez demakijażu, korzystanie z jakiegoś serum lub zabiegów tylko od czasu do czasu lub stosowanie po sobie produktów, których składników lepiej ze sobą nie łączyć – przykłady braku konsekwencji w pielęgnacji skóry mogłabym wymieniać jeszcze długo. Bez odpowiedniej rutyny nasza skóra nie będzie wyglądać na piątkę, a czasem możemy sobie nawet zaszkodzić. Jeśli nie wiesz, jak ustalić dla siebie bezpieczny i skuteczny plan pielęgnacji skóry, może Ci w tym pomóc kosmetolog.

5. Nieodpowiednie oczyszczanie skóry

Na nic drogie kosmetyki, jeśli dobrze nie przygotujemy skóry na ich aplikację. Oczyszczanie to punkt obowiązkowy szczególnie w wieczornej pielęgnacji, a tak często pomijany z powodu zmęczenia lub wykonywany nieodpowiednio: mydłem, kosmetykiem źle dobranym do potrzeb, zbyt gorącą wodą, w pośpiechu… Problemem są też szczoteczki do mycia twarzy, które przy codziennym szorowaniu skóry często zaburzają jej barierę hydrolipidową i pogarszają problemy z cerą.

Niewłaściwe oczyszczanie, zamiast odblokowywać pory, może prowadzić do ich zatykania, a nakładanym na twarz kremom utrudniać wnikanie w naskórek. 

6. Pomijanie pielęgnacji szyi i dekoltu

Po czym najprościej poznać wiek drugiej osoby? Po szyi i dekolcie. Często widzę panie o idealnie zadbanych twarzach, które niestety zdają się zapominać o pielęgnacji skóry poniżej linii żuchwy. Dekolt i szyja są równie podatne na procesy starzenia i działanie czynników zewnętrznych jak twarz, więc wymagają takiej samej uwagi i troski, szczególnie że skóra na tych obszarach jest cieńsza i delikatniejsza.

Pamiętajmy więc o ich złuszczaniu, oczyszczaniu, nakładaniu na nie kosmetyków pielęgnacyjnych oraz ochronie przed promieniowaniem UV.

A w przypadku wątpliwości, jak unikać błędów w pielęgnacji, warto skonsultować się z dobrym kosmetologiem.

Shopping Cart
Scroll to Top