Czy kosmetyki z witaminą C można stosować latem? Czy można łączyć witaminę C z retinolem? I czy witamina C nadaje się do skóry wrażliwej? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej – prosto od kosmetologa.
Mit 1: Witamina C szybko się utlenia, tracąc działanie w kosmetykach
Witamina C to delikatny składnik. Niektórzy twierdzą, że do tego stopnia, iż przy pierwszym lepszym kontakcie z powietrzem czy światłem traci swoje cudowne właściwości. Czy rzeczywiście tak jest? Cóż, jest w tym ziarno prawdy, ale producenci kosmetyków nauczyli się, jak radzić sobie z tym wyzwaniem.
Witamina C faktycznie nie lubi ekspozycji na promienie UV czy powietrze. Jeśli jednak kupisz produkt w nieprzepuszczającym światła opakowaniu, nie powinno to stanowić problemu. Kosmetyki z witaminą C trzymaj też w ciemnym, chłodnym miejscu i obserwuj czy serum zmienia kolor na żółty – jeśli tak się stanie będzie to świadczyć o tym, że kwas askorbinowy uległ utlenieniu i serum traci swoje początkowe właściwości.
Mit 2: Kosmetyków z witaminą C nie można stosować latem i w słoneczne dni
Witamina C nie lubi słońca – to fakt. Ale czy prawdą jest, że jej używanie w okresie letnim może powodować przebarwienia na skórze? Prawda jest taka, że kosmetyki z witaminą C mogą być stosowane nawet w słoneczne dni.
Lato to czas, kiedy nasza skóra jest szczególnie narażona na działanie wolnych rodników, które są produkowane pod wpływem promieniowania UV i odpowiadają za procesy starzenia się skóry oraz mogą prowadzić do uszkodzeń na poziomie komórkowym. Witamina C, jako jeden z najmocniejszych przeciwutleniaczy, pomaga neutralizować wolne rodniki i chronić skórę przed ich szkodliwym działaniem.
Nie oznacza to jednak, że kremu z witaminą C można używać zamiast filtrów SPF. Witamina C jest z natury niestabilna i może być degradowana przez promienie UV, dlatego należy stosować ją w połączeniu z filtrem przeciwsłonecznym.
Mit 3: Wszystkie kosmetyki z witaminą C działają podobnie, różnią się jedynie jej stężeniem
Kosmetyki z witaminą C różnią się jedynie stężeniem składników i ceną? Absolutnie nie!
Witamina C nie występuje tylko w jednej, uniwersalnej formie. Istnieje kilka pochodnych tego składnika, z których każda ma swoje specyficzne właściwości i jest dopasowana do innych potrzeb skóry. Oprócz kwasu askorbinowego, czyli witaminy C w czystej postaci, na etykietach kosmetyków możesz trafić na nią pod takimi nazwami jak np. tetraizopalmitynian askorbylu, fosforan askorbylu czy palmitynian askorbylu.
Niektóre formy witaminy C mogą też wchodzić w niepożądane interakcje z innymi składnikami aktywnymi, które stosujesz w codziennej pielęgnacji. Dlatego przed zakupem kosmetyku warto dokładnie zapoznać się ze składem produktu.
A więcej informacji o formach witaminy C i ich zastosowaniach znajdziesz w moim bezpłatnym poradniku „Misja Blask – czyli jak korzystać z witaminy C, żeby Twoja skóra się rozpromieniła”
Mit 4: Witaminy C nie należy stosować do skóry wrażliwej
Jako kosmetolog, często spotykam się z wątpliwościami klientek, czy witamina C jest odpowiednia dla osób z wrażliwą skórą. Rzeczywiście, skóra wrażliwa wymaga specjalnej troski i ostrożności przy dobieraniu kosmetyków, ale – jak już wspomniałam – istnieją różne formy witaminy C i niektóre z nich są odpowiednie również w takich sytuacjach.
Dla osób o skórze wrażliwej idealnym wyborem mogą okazać się produkty zawierające palmitynian askorbylu lub fosforan askorbylu magnezu. Unikać należy za to kwasu L-askorbinowego, który jest jedną z najpotężniejszych, ale jednocześnie najbardziej drażniących form witaminy C.
Dodatkowo, zaleca się, aby posiadaczki skóry wrażliwej zaczynały od produktów o niższym stężeniu witaminy C, do 10%. Pozwoli to skórze stopniowo przyzwyczaić się do tego składnika.
Mit 5: Witaminy C nie należy stosować z retinolem
Czy witaminę C można łączyć z retinolem? Niektórzy mówią, że te dwa składniki to złe połączenie, ale to nie do końca prawda.
W przypadku kwasu askorbinowego rzeczywiście najlepiej unikać zestawienia z retinolem, ponieważ składniki te mogą wzajemnie osłabić swoje działanie lub doprowadzić do silnych podrażnień skóry. Witaminę C stosuj wtedy rano, by wykorzystać jej właściwości antyoksydacyjne, a retinol wieczorem.
Przeciwwskazań do łączenia nie ma za to w przypadku retinolu i innych form witaminy C, które mają wyższe pH niż kwas askorbinowy.
Więcej o połączeniach innych składników aktywnych z witaminą C oraz o tym, jak korzystać z witaminy C dla skutecznej pielęgnacji skóry znajdziesz również w moim bezpłatnym poradniku „Misja Blask – czyli jak korzystać z witaminy C żeby Twoja skóra się rozpromieniła”[J1] .
Więcej o połączeniach innych składników aktywnych z witaminą C oraz o tym, jak korzystać z witaminy C dla skutecznej pielęgnacji skóry znajdziesz również w moim bezpłatnym poradniku „Misja Blask – czyli jak korzystać z witaminy C żeby Twoja skóra się rozpromieniła”