Pielęgnacyjne hity jesieni – jakie składniki aktywne sprawdzą się najlepiej

Jesień to najlepszy czas, aby wdrożyć do pielęgnacji skóry silniejsze składniki aktywne, które pomogą zadbać o regenerację twarzy po wakacjach, jej odmłodzenie i nawilżenie. Sprawdź, które składniki na tę porę roku polecam jako kosmetolog.

Pielęgnacja twarzy jesienią

Jesień to doskonały czas, aby zrewitalizować skórę po letnich miesiącach i wprowadzić do pielęgnacji mocniejsze składniki, które nieszczególnie lubią się z silnym promieniowaniem UV. Mniej słoneczne miesiące to m.in. świetny moment na zabiegi złuszczające, ponieważ nie ma wtedy tak wysokiego ryzyka powstawania przebarwień i podrażnień jak latem.

Po więcej informacji o tym, dlaczego warto dostosować pielęgnację do pory roku, zajrzyj też do tego artykułu: Pielęgnacja skóry jesienią – powakacyjna regeneracja i ochrona na chłodne miesiące.

Najlepsze składniki aktywne w jesiennej pielęgnacji skóry

Jesień: czas na kosmetyki z kwasami złuszczającymi

Kwas glikolowykwas migdałowy czy kwas azelainowy to popularne składniki aktywne, które pomagają usunąć martwe komórki naskórka i odkryć nową, promienną skórę. Ich działanie złuszczające pomaga również w redukcji drobnych zmarszczek i zmian trądzikowych, wygładzeniu skóry i wyrównaniu jej kolorytu, m.in. po słonecznym lecie. Preparaty z kwasami nie lubią jednak ekspozycji na promienie UV, mogą powodować widoczne łuszczenie się skóry, a w przypadku osób o cerze wrażliwej również łagodne pieczenie lub zaczerwienienie. Dlatego to właśnie jesień stanowi idealny czas, aby włączyć je do rutyny pielęgnacyjnej.

Beta glukan – superskładnik w jesiennej rutynie pielęgnacyjnej 

Podczas gdy kwas hialuronowy już od dawna cieszy się popularnością, beta glukan jest jeszcze stosunkowo rzadko stosowany. Tymczasem badania wykazują, że ma nawet silniejsze działanie nawilżające niż kwas hialuronowy. Wnika w głębokie warstwy skóry i pomaga redukować zmarszczki oraz zwiększać sprężystość skóry. Ja też chętnie go stosuję w swojej praktyce jako kosmetolog i mam z nim dobre doświadczenia. 

Kwas hialuronowy – nawilżenie na jesień

Jesień często wiąże się z przesuszeniem skóry, a to z kolei może przyspieszać proces jej starzenia się i uwydatnić zmarszczki. Tu z niezawodną pomocą przychodzi m.in. kwas hialuronowy. Przyczepia się on do cząsteczek wody i zatrzymuje wilgoć w skórze, jednocześnie przywracając jej elastyczność. Jesienią preparaty nawilżające z kwasem hialuronowym warto więc włączyć do codziennej pielęgnacji.

Retinoidy – must-have w pielęgnacji twarzy jesienią

Mój ulubiony składnik zostawiłam na koniec. Jako kosmetolog mogę powiedzieć, że retinoidy (czyli pochodne witaminy A) to mój punkt obowiązkowy w jesiennej pielęgnacji skóry. Stymulują odnowę skóry, poprawiając jej gęstość i jędrność oraz wyrównują jej koloryt, dzięki czemu twarz nabiera młodszego i zdrowszego wyglądu. Retinoidy regulują również wydzielanie sebum, pomagając w walce z trądzikiem i nadmiernym błyszczeniem skóry.

Warto jednak pamiętać, że retinoidy mogą początkowo wywoływać podrażnienia lub suchość skóry, a nawet jej łuszczenie i nie powinno się ich używać podczas ekspozycji na silne promieniowanie UV. Dlatego rozpoczęcie „przygody” z retinoidami najlepiej zacząć jesienią i od niskich stężeń tych składników, a następnie można stopniowo wprowadzać preparaty z wyższą ich zawartością. Co więcej, jeśli zaczniemy właśnie o tej porze roku, to jeśli skóra ma prawidłową barierę, jesienią przejdzie proces retinizacji i gdy przyjdzie wiosna, retinoidów nie trzeba będzie odstawiać. Skóra nie będzie już wtedy reagować podrażnieniem czy łuszczeniem.

Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem kuracji retinoidami i kwasami zawsze warto skonsultować się z kosmetologiem, który dobierze odpowiedni produkt i dostosuje dawkowanie do Twojej skóry. Dzięki temu Twoja twarz będzie wyglądać promiennie przez cały rok. 

Czytaj także: Jesienne zabiegi na twarz w gabinecie kosmetologa.

Shopping Cart
Scroll to Top