Stany zapalne, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry to tylko niektóre z możliwych efektów ubocznych zabiegów z kwasami – nie są niczym nadzwyczajnym, ale trzeba je odpowiednio łagodzić. Dowiedz się, jak dbać o twarz po zastosowaniu kwasów.
Kwasy na twarz – jak działają?
Kwasy są popularnymi składnikami preparatów do pielęgnacji skóry i stosowanymi w zabiegach kosmetycznych. Mają one różne działanie i korzyści, a ich wybór zależy od konkretnych potrzeb czy problemów skórnych. Poprzez swoje właściwości złuszczające mogą np. pomagać redukować zmarszczki, wygładzać skórę, poprawiać jej koloryt czy walczyć z zaskórnikami.
Podrażnienia skóry po kwasach
Podrażnienie skóry po kwasach jest częstą reakcją. Po zabiegu z kwasami wykonanym w gabinecie kosmetycznym lub kosmetologicznym mogą wystąpić zaczerwienienie skóry, uczucie pieczenia, swędzenia oraz łuszczenie się. W tym czasie należy odpowiednio zadbać o skórę, aby uniknąć zaostrzenia objawów i je łagodzić.
Czas regeneracji może różnić się w zależności od typu zabiegu, stężenia kwasu oraz indywidualnej reakcji skóry – zwykle trwa to od kilku dni do dwóch tygodni, ale całkowite dojście do siebie może zająć skórze nawet do 4 tygodni. Jeśli jednak podrażnienia skóry utrzymują się przez dłuższy czas lub stają się dokuczliwe, należy skonsultować się z kosmetologiem, który wykonał zabieg.
Jak pielęgnować skórę po kwasach?
Oczyszczanie skóry po kwasach
Po zabiegach z użyciem kwasów wykonanych u kosmetologa lub kosmetyczki ważne jest odpowiednie oczyszczanie skóry. Najlepszym wyborem będą delikatne preparaty myjące na bazie wody termalnej lub pianki micelarne, ponieważ nie tylko usuwają zanieczyszczenia, ale także nawilżają i łagodzą skórę.
Stosuj preparaty bezalkoholowe i najlepiej bezzapachowe oraz bez dodatku środków barwiących, aby uniknąć dodatkowego podrażnienia. Nakładaj je delikatnie, staraj się zbyt mocno nie pocierać skóry, nawet jeśli się łuszczy (możesz ją podrażnić lub doprowadzić do uszkodzenia naskórka i stanów zapalnych).
Nawilżanie twarzy po kwasach
Po zabiegach z kwasami ważne jest zachowanie ostrożności w stosowaniu codziennych kosmetyków. Wybieraj te o lekkiej konsystencji, które nie zatykają porów i nie podrażniają skóry.
Kluczowym elementem pielęgnacji jest tu nawilżanie. Warto wybierać produkty, które w swoim składzie zawierają np. ceramidy, kwas hialuronowy, allantoinę, pantenol, skwalan, fosfolipidy, wąkrotę azjatycką lub kompleks NMF. Kwas hialuronowy działa jako silny nawilżacz, allantoina i pantenol łagodzą podrażnienia, a skwalan i fosfolipidy sprawiają, że skóra jest gładsza i elastyczna. Z kolei ceramidy zapewniają skórze ochronę lipidową i wzmacniają jej barierę, co pomaga w zatrzymywaniu wilgoci w skórze.
Tu zdecydowanie mogę polecić np. Cell Fusion C Expert Intensive Cream – krem z ceramidami, skwalanem i masłem shea, przeznaczony do skóry wymagającej intensywnego nawilżenia, m.in. właśnie po zabiegach złuszczających. Skóra staje się po nim odczuwalnie bardziej miękka i gładka.
Ochrona przeciwsłoneczna po zabiegu z kwasami
Po zastosowaniu kwasów skóra staje się bardziej wrażliwa na promieniowanie UV, więc ochrona przeciwsłoneczna jest wówczas absolutną koniecznością. Staraj się unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce i stosuj kremy z filtrem o najwyższym stopniu ochrony (SPF 50), a jeśli dłużej przebywasz na zewnątrz, nakładaj je co 2-3 godziny.
Podrażnienie skóry po kwasach może być nieprzyjemne, ale z właściwą pielęgnacją można je skutecznie łagodzić i szybko zobaczyć efekty zabiegu w postaci zdrowszej i bardziej promiennej skóry.