Pielęgnacja skóry naczynkowej

Zaczerwienione, piekące policzki i widoczne naczynka? Dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóra naczynkowa nie musi być powodem Twoich zmartwień. Jako kosmetolog, podpowiem Ci, jak o nią zadbać.

Jak rozpoznać skórę naczynkową?

Jak wygląda skóra naczynkowa? Jeśli na nosie widzisz „pajączka”, spokojnie – to jeszcze nie oznacza, że masz cerę naczynkową. 

Oto kilka objawów, po których ją rozpoznasz

▫️Skóra jest cienka i delikatna z płytkim unaczynieniem. Naczynka mają ograniczoną elastyczność.

▫️Na skórze pojawia się zaczerwienienie i rumień, a także uczucie pieczenia, ściągnięcia i swędzenia.

▫️Zmiany naczyniowe znajdują się głównie na policzkach, podbródku i wokół nosa, a w miarę upływu czasu mogą ulec trwałemu rozszerzeniu lub nawet pęknięciu, powodując powstanie wspomnianych wcześniej „pajączków”.

▫️Skóra silnie reaguje na bodźce zewnętrzne (np. na zmiany temperatury) – czerwieni się.

Jak powstaje skóra naczynkowa?

Za to, że naczynka krwionośne w skórze są szczególnie wrażliwe i podatne na pękanie odpowiadają najczęściej uwarunkowania genetyczne. Dodatkowo, mogą przyczyniać się do tego zmiany hormonalne (takie jak ciąża czy menopauza), jak również alergie, nadmierna ekspozycja na słońce, nadmierne spożycie alkoholu czy choroby układu krążenia.

Co powinny zawierać kosmetyki do cery naczynkowej?

Kosmetyki do cery naczynkowej powinny zawierać delikatne składniki zmniejszające stany zapalne i wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych.

Niezwykle skuteczna jest tu witamina C. Wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia ich elastyczność, co przyczynia się do redukcji zaczerwienienia. 

Innymi składnikami aktywnymi, które pomagają w redukcji objawów cery naczynkowej, są m.in. wyciąg z arniki i rutyny, ekstrakt z kasztanowca, witamina K, pantenol, aloes, kwasy kojowy lub azelainowy. Dodatkowo, w przypadku cery naczynkowej warto stosować maseczki z zielonej herbaty lub aloesu, które również mają właściwości łagodzące i przeciwzapalne.

Oprócz tego, w pielęgnacji na dzień punktem obowiązkowym jest fotoochrona, aby zapobiegać podrażnieniu skóry przez promienie UV. W kosmetykach dla skóry naczynkowej nie powinno też zabraknąć składników nawilżających, takich jak kwas hialuronowy, które będą zapobiegać jej nadmiernemu przesuszeniu.

Składniki kosmetyków szkodzące cerze naczynkowej

Skóra naczynkowa potrzebuje łagodnej pielęgnacji. Składniki kosmetyków, które szkodzą cerze naczynkowej to przede wszystkim silne detergenty myjące, alkohole, formaldehyd, składniki działające rozgrzewająco, mocznik w wysokim stężeniu.

Oczyszczanie i złuszczanie cery naczynkowej

Oczyszczanie cery naczynkowej wymaga delikatnego podejścia i unikania mechanicznych peelingów. Wybieraj więc delikatne żele lub pianki, które nie powodują przesuszenia skóry. Możesz także stosować toniki o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. 

Pamiętaj, że regularne złuszczanie skóry jest kluczowe, aby utrzymać jej zdrowy wygląd – nie unikaj go, ale wykonuj zabieg ostrożnie, unikając tarcia i drażnienia naczynek krwionośnych. Postaw na enzymy i polihydroksykwasy tj. kwas laktobionowy i glukonolakton.

Zabiegi dla cery naczynkowej

W celu poprawy kondycji cery naczynkowej, możesz też skorzystać z zabiegów gabinetowych, takich jak laserowe zwężanie naczynek, procedury z wykorzystaniem kwasu azelainowego, traneksamowego i antyoksydantów czy mezoterapia igłowa. Pomagają one wzmocnić ściany naczynek krwionośnych, zmniejszyć ich widoczność oraz zredukować zaczerwienienie skóry.

Holistyczna pielęgnacja skóry naczynkowej

Jako kosmetolog holistyczny, jak zawsze podkreślę też rolę holistycznej pielęgnacji skóry. Aby odpowiednio zadbać o jej stan, warto wyjść poza kosmetyki. Zdrowy styl życia, ograniczenie stresu, regularna aktywność fizyczna oraz dieta bogata w antyoksydanty i kwasy tłuszczowe Omega-3 mogą wspomóc utrzymanie zdrowej cery. Nawilżenie skóry należy uzupełniać również wewnętrznie, poprzez picie odpowiedniej ilości wody. 

Dodatkowo, aby dbać o cerę naczynkową, staraj się unikać długiego opalania, wysokich temperatur (w tym gorących kąpieli i sauny) oraz pikantnego jedzenia i alkoholu, które mogą dodatkowo podrażniać skórę.

Cera naczynkowa zimą

Cera naczynkowa wymaga szczególnej pielęgnacji zimą, kiedy niska temperatura, mróz i suche powietrze są dla niej dodatkowym wyzwaniem. Aby zapewnić jej wtedy odpowiednią ochronę, stosuj kremy ochronne o bogatszej formule. Dodatkowo, w pomieszczeniach, w których długo przebywasz, nawilżaj powietrze, aby zapobiec przesuszaniu skóry.

Shopping Cart
Scroll to Top