Pielęgnacja skóry jesienią: powakacyjna regeneracja i ochrona na chłodne miesiące

Po lecie Twoja skóra może odczuwać skutki działania słońca, temperatury i wakacyjnej zabawy. Wraz z nadejściem jesieni dobrze jest zapewnić jej regenerację i dostosować pielęgnację do chłodniejszej aury. Oto kilka wskazówek z mojego doświadczenia kosmetologa. 

Pielęgnacja skóry jesienią – czy trzeba ją zmienić po lecie?

Latem Twoja skóra wystawiona jest na wiele wyzwań – działanie słońca, słonej wody, wysokich temperatur, klimatyzacji itp.

Jednak, gdy jesienią aura się zmienia, potrzeby Twojej skóry również stają się nieco inne:

  • niższe temperatury zwiększają podatność skóry na wysuszenie i odwodnienie; 
  • wiatr i deszcz mogą wywoływać podrażnienia i stany zapalne;
  • suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach może powodować szorstkość skóry i nasilać produkcję sebum, przyczyniając się do większej liczby wyprysków.

Plan pielęgnacyjny skóry powinniśmy więc nieco modyfikować w zależności od pory roku.

Jesienna pielęgnacja twarzy – 6 wskazówek

Zajmij się zatkanymi porami

Zadbaj o regenerację skóry po lecie. Po miesiącach pocenia się i stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym często dochodzi do zatykania porów. Aby zwalczyć ten problem, skup się na odpowiednim oczyszczeniu skóry – domowymi maseczkami lub w gabinecie kosmetologicznym.  

Złuszczaj naskórek

Regularne zabiegi peelingujące pomogą usunąć martwe komórki naskórka i dodatkowo odblokować pory. Jesienią możesz pozwolić sobie na silniejsze preparaty z kwasami, których stosowanie latem nie jest z kolei wskazane ze względu na ryzyko podrażnień podczas dużej ekspozycji na słońce. Dzięki takim peelingom skóra stanie się świeża i promienna, a jej tekstura i koloryt ulegną poprawie.

Przywróć nawilżenie

Spędzanie wakacji na basenie, plaży i na słońcu mogło sprawić, że skóra stała się odwodniona i wysuszona. A jesienna aura czasem dodatkowo nasila ten problem. Po wakacjach warto więc włączyć do pielęgnacji kosmetyki nawilżające o bogatszej konsystencji niż podczas upałów, kiedy mogłyby zatykać pory lub spływać.  

Regeneruj skórę po uszkodzeniach słonecznych

Piegi, plamy i inne przebarwienia to dla wielu osób stały zestaw „pamiątek” po lecie. Aby przeciwdziałać skutkom uszkodzeń słonecznych, włącz do codziennej pielęgnacji kosmetyki wyrównujące koloryt skóry, np. serum z witaminą C, która jest silnym przeciwutleniaczem, a przy okazji dobrze nawilża.

Nie rezygnuj z kremu z filtrem

Nawet jesienią, jeśli tylko przebywasz na zewnątrz, stosuj krem z filtrem SPF. Światło słoneczne przenika również przez zachmurzone niebo, dlatego ochrony przeciwsłonecznej nie ograniczaj do czasu, gdy jesteś na letnim urlopie. 

Jesienią zadbaj o skórę od wewnątrz

Jako kosmetolog pracujący w nurcie holistycznej pielęgnacji skóry, wiem, że na wygląd naszej cery duży wpływ ma też to, co dzieje się w całym organizmie. Dlatego jesienią, gdy łatwo o niedobory witamin i infekcje, pamiętaj, aby dbać o siebie kompleksowo, a w razie potrzeby uzupełniać dietę o suplementację.

Czytaj także: Holistyczna pielęgnacja skóry okiem kosmetologa – czym jest i dlaczego jest ważna

Tych kilka kroków pomoże Ci zregenerować skórę po lecie i zadbać o jej promienny wygląd, nawet gdy za oknem szaro i buro. 

Jesień to także dobry czas na rozmaite zabiegi na twarz w gabinecie kosmetologa, których wykonywanie latem nie jest wskazane – ale o tym w kolejnym artykule. 

Shopping Cart
Scroll to Top