Kwas hialuronowy w pielęgnacji skóry: jak działa?

Kwas hialuronowy to jedna z niekwestionowanych gwiazd w kosmetologii. Ze względu na swoje świetne właściwości, jest powszechnie wykorzystywany w kosmetykach i zabiegach na twarz. Jak działa kwas hialuronowy i kto powinien po niego sięgać? 

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy (HA) to związek chemiczny, który naturalnie występuje w naszej skórze. Należy do glikozaminoglikanów – złożonych strukturalnie polisacharydów, posiadających zdolność wiązania wody, dzięki czemu niesie szereg korzyści dla skóry. 

Kwas hialuronowy – efekty dla skóry 

Dzięki zdolności przyciągania i zatrzymywania wody, kwas hialuronowy powoduje, że skóra staje się lepiej nawilżona i bardziej elastyczna. Redukuje również widoczność zmarszczek oraz poprawia wchłanianie innych składników aktywnych, co pozwala na skuteczniejsze działanie kosmetyków.

Fizjologicznie kwas hialuronowy występuje w skórze w postaci hialuronianu sodu ‒ soli sodowej. Niestety, po przekroczeniu 25. roku życia jego ilość stopniowo maleje. W efekcie wraz z wiekiem skóra staje się bardziej sucha i wiotka oraz pojawiają się zmarszczki. Na szczęście można go także dostarczać poprzez odpowiednie preparaty pielęgnacyjne.

Kwas hialuronowy w kosmetologii

Kwas hialuronowy odgrywa znaczącą rolę w kosmetologii. Jest jednym z najpopularniejszych składników kremów do twarzy, masek, toników, kremów pod oczy czy płynów micelarnych. Szczególnie że nie wywołuje reakcji alergicznych ani podrażnień skóry. W dodatku nie jest wrażliwy na promienie UV, dzięki czemu może być stosowany przez cały rok.

Kwas hialuronowy jest również powszechnie wykorzystywany w gabinetach kosmetologicznych czy medycyny estetycznej, np. w mezoterapii lub zabiegach z wypełniaczami ‒ m.in. do wygładzania bruzd nosowo-wargowych czy modelowania ust. 

Wadą kwasu hialuronowego jest jednak to, że dość szybko ulega rozkładowi w skórze, ale naukowcy próbują modyfikować jego cząsteczki, a obecnie w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej korzysta się z usieciowanego kwasu hialuronowego, cechującego się wyższą stabilnością.

Kwas hialuronowy może mieć różną masę cząsteczkową, co wpływa na jego właściwości ‒ ten o masie niskiej lepiej przenika w głąb skóry, a o wysokiej tworzy na skórze film chroniący przed działaniem czynników zewnętrznych i utratą wody. W wielu kosmetykach można znaleźć kwasy hialuronowe o różnej masie, aby zapewniały lepsze działanie. 

Bez obaw możesz go też łączyć z innymi składnikami aktywnymi, takimi jak: witamina C, kwasy AHA i BHA czy kwas glikolowy.

Kwas hialuronowy na twarz – dla kogo?

Ponieważ kwas hialuronowy jest substancją bezpieczną i naturalnie występującą w naszej skórze, może być stosowany do każdego typu cery, nawet przez posiadaczki cery wrażliwej. 

Z kosmetyków z kwasem hialuronowym można korzystać w zasadzie w każdym wieku, szczególnie gdy:

  • masz przesuszoną, odwodnioną skórę – np. w miesiącach jesienno-zimowych lub po opalaniu;
  • chcesz przeciwdziałać procesom starzenia;
  • spędzasz dużo czasu w pomieszczeniach o suchym powietrzu, np. ogrzewanym lub klimatyzowanym;
  • przechodzisz menopauzę, kiedy to skóra znacznie traci wilgoć.

W przypadku kremów czy serum, kwas hialuronowy możesz stosować nawet przez 7 dni w tygodniu, zaś maseczki z HA – raz lub dwa razy na tydzień

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny? Jak stosować kwas hialuronowy na twarz i jak działa kwas hialuronowy na zmarszczki? Mam nadzieję, że tym artykułem odpowiedziałam na te i inne częste pytania w tym temacie. A jeśli masz jakieś dodatkowe, odezwij się do mnie.

Shopping Cart
Scroll to Top