Masz dość tego, że Twoja skóra jest nieustannie matowa, napięta i szorstka? Sprawdź, jak odpowiednio zadbać o cerę suchą, aby ją nawilżyć i przywrócić skórze naturalną barierę ochronną.
Dlaczego skóra jest sucha?
Suchość skóry może mieć różne przyczyny. Bywa m.in. efektem zaburzeń w gospodarce hydrolipidowej, która polega na niedostatecznym wydzielaniu sebum. Najczęściej wynika to z genetyki, starzenia się skóry czy czynników hormonalnych. Na dodatkowe przesuszenie cery może wpływać również zła dieta, nadmierna ekspozycja na słońce czy nieprawidłowa pielęgnacja.
Jak odróżnić cerę suchą od odwodnionej?
Wbrew pozorom to nie to samo. Cera sucha charakteryzuje się obniżoną ilością i aktywnością gruczołów łojowych, a co za tym idzie – brakiem odpowiedniego poziomu naturalnego natłuszczenia. Skóra sucha jest cienka, matowa, łatwo ulega podrażnieniom i łuszczeniu.
Natomiast skóra odwodniona to efekt problemu z utrzymaniem odpowiedniego poziomu jej nawilżenia. Co ważne, odwodnienie to stan przejściowy i może dotyczyć nawet cery tłustej.
Potrzeby skóry suchej i odwodnionej są nieco odmienne. Skóra odwodniona potrzebuje produktów nawilżających, natomiast cera sucha – również tych natłuszczających.
Jeśli nie masz pewności, czy Twoja skóra jest sucha, czy odwodniona, polecam wizytę u kosmetologa, który pomoże Ci to ustalić i dobierze plan pielęgnacyjny. Ja w swoim gabinecie kosmetologicznym w Puławach do takiego badania wykorzystuję m.in. specjalną lampę Wooda.
Jaki krem do suchej skóry twarzy?
Krem do cery suchej powinien być bardziej treściwy niż w przypadku innych typów skóry – zarówno w składzie, jak i w konsystencji, aby efektywnie nawilżyć oraz odżywić skórę.
Szukaj kremów ze składnikami takimi jak ceramidy, kwas hialuronowy , mocznik, masło shea czy olej arganowy. Cera sucha bardzo lubi również wodę różaną, która zapewnia skórze ukojenie i przeciwdziała jej przesuszaniu.
Oprócz tego koniecznie pamiętaj o wysokiej osłonie SPF, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Uszkadza ono bowiem lipidy naskórkowej bariery ochronnej, co prowadzi do przesuszania skóry.
Dobrym wyborem będzie krem Ureavit Back To Comfort zawierający w składzie mocznik, pantenol i witaminę E.
Peelingi dla skóry suchej
Sucha skóra wymaga regularnych zabiegów peelingujących, ponieważ proces naturalnego złuszczania naskórka jest w jej przypadku utrudniony, przez co twarz bywa szorstka i źle wygląda z makijażem. Złuszczanie pomaga pozbyć się martwych komórek naskórka, co poprawia wygląd skóry i stymuluje regenerację. W przypadku cery suchej stosuj delikatne peeligi enzymatyczne – wykonuj raz w tygodniu obserując reakcję swojej skóry. W przypadku kiedy skóra jest bardzo sucha wręcz podrażniona skup się tylko na nawilżaniu i regeneracji a na peeling przyjdzie czas później gdy poczujesz poprawę na swojej skórze.
O cerę suchą zadbaj szczególnie zimą
Pielęgnację skóry suchej należy dostosowywać do pory roku. Zimowa aura może prowadzić do jeszcze większego przesuszenia, szorstkości i podrażnień twarzy. Stosuj wtedy np. natłuszczające kremy emolientowe. Nawet o tej porze roku pamiętaj również o ochronnym kremie z filtrem UV. Dodatkowo, zimą często warto wprowadzić dodatkowe produkty pielęgnacyjne o silniejszym działaniu nawilżającym i natłuszczającym niż latem.
Czytaj więcej: Pielęgnacja skóry jesienią: powakacyjna regeneracja i ochrona na chłodne miesiące
Nawilżaj skórę od środka
W pielęgnacji skóry suchej dużą rolę odgrywa również odpowiednia dieta. Aby poprawić stan cery, pij odpowiednią ilość wody, a także zwiększ spożycie owoców i warzyw o wysokiej zawartości wody, takich jak arbuz, ogórek, pomidory i cytrusy. Dodatkowo, możesz sięgać po koktajle owocowe, zieloną herbatę oraz naturalne soki warzywne.
W diecie powinno znaleźć się miejsce dla zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, a także witaminy E, która działa jak naturalny antyoksydant. Jedz więc ryby, oliwę, orzechy i nasiona. Ogranicz za to spożycie soli, alkoholu i kofeiny.
Pielęgnacja suchej skóry – czego unikać?
Posiadaczki suchej skóry powinny na co dzień zrezygnować z długich, gorących kąpieli, które mogą prowadzić do dodatkowego odwodnienia skóry. Niewskazana jest także długotrwała ekspozycja na słońce oraz przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Pielęgnacja suchej skóry wymaga na co dzień świadomych kroków. Dbałość o odpowiednie nawilżenie i unikanie czynników dodatkowo wysuszających pomogą zapewnić twarzy zdrowy blask.