Jak ograniczyć nadmierne wydzielanie sebum

Nadmierne wydzielanie sebum dotyka wielu z nas. Skóra nieprzyjemnie się wtedy błyszczy, a dodatkowo pojawiają się na niej zaskórniki, wypryski oraz rozszerzone pory. Jak sobie z tym poradzić?

Co to jest sebum?

Sebum jest mieszaniną substancji lipidowych – naturalnym, tłustym płynem, który jest produkowany przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze. Tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną, utrudniającą wnikanie zanieczyszczeń i bakterii. Sebum działa również jak naturalny nawilżacz, zapobiegając nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni skóry i pomagając zachować jej jędrność.

Najwięcej sebum pojawia się tam, gdzie mamy najwięcej gruczołów łojowych, a więc na głowie (w tym twarzy) oraz górnej części tułowia.

Przyczyny nadmiernego wydzielania sebum

Nadmierna produkcja sebum może być spowodowana przez różne czynniki. Wśród nich można wymienić m.in.:
– zmiany hormonalne, np. w okresie dojrzewania;
– czynniki genetyczne;
– dietę bogatą w tłuszcze i cukry oraz produkty mleczne;
– stres – wyzwalacz produkcji kortyzolu, który pobudza gruczoły łojowe do wydzielania większej ilości sebum;
– warunki środowiskowe, takie jak wysoka temperatura, wilgotność, zanieczyszczenie powietrza i duże nasłonecznienie.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji cery z nadprodukcją sebum

Ponieważ przy skórze z nadprodukcją sebum łatwo o zaskórniki i stany zapalne, wymaga ona specjalnego traktowania.  Jej posiadaczki zazwyczaj borykają się z nadmiernym błyszczeniem twarzy, dlatego często próbują wysuszać skórę. Niestety bywa, że zbyt mocno. Skóra reaguje wówczas odwrotnie niż byśmy chcieli, czyli zwiększając produkcję sebum, co z kolei może prowadzić do powstawania wyprysków. Z tym błędnym podejściem często wiąże się jeszcze jedno: brak regularnego nawilżania skóry. Osoby z nadprodukcją sebum obawiają się stosowania kosmetyków nawilżających, a tymczasem dobrze dobrany produkt może pomóc w utrzymaniu równowagi sebum. 

Jak zmniejszyć produkcję sebum

Produkcję sebum można na szczęście regulować poprzez odpowiednią pielęgnację.  Kluczowym punktem jest codzienny, dokładny demakijaż i oczyszczanie skóry kosmetykami przeznaczonymi do tego typu cery. Alkoholowe toniki lub mocne żele oczyszczające lepiej stosować z rozwagą, aby nie przesuszyć skóry. W przypadku nadmiernego wydzielania sebum szczególnie ważna jest też częsta wymiana ręcznika oraz poszewek na poduszki.

Przy nadprodukcji sebum tłuste kremy nie będą najlepszym pomysłem, ale, jak wspomniałam, nie unikaj lekkiego kremu nawilżającego. Wybieraj kosmetyki, które w składzie mają np. kwas glikolowy, niacynamid, retinol czy skwalan.

Skutecznym sposobem na redukowanie nadmiaru sebum jest także regularne stosowanie maseczek z glinki zielonej o właściwościach ściągających i wyrównujących poziom pH skóry. Korzystaj z niej raz w tygodniu. Z taką samą częstotliwością stosuj peeling, najlepiej enzymatyczny. 

Nadmierne wydzialanie sebum a dieta

Jako kosmetolog pracująca a nurcie holistycznym, nie mogłabym na koniec nie wspomnieć, że właściwa pielęgnacja nie powinna ograniczać się wyłącznie do kosmetyków. Dieta także ma wpływ na kondycję skóry. W przypadku nadmiernego wydzielania sebum unikaj tłustych i smażonych dań oraz słodyczy. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie organizmu, dlatego pij dużo wody. W codziennej diecie dostarczaj sobie witaminę A, C, E i z grupy B, a także selen, cynk i krzem.

Nadmierne wydzielanie sebum może być problematyczne, ale trzymając się kilku prostych zasad w codziennej pielęgnacji, można dość łatwo poprawić stan cery, aby prezentowała się pięknie. A jeśli nadprodukcja sebum mimo to spędza Ci sen z powiek, warto udać się do dobrego kosmetologa, który pomoże Ci z tym problemem i rozpisze odpowiedni plan pielęgnacyjny.

Shopping Cart
Scroll to Top